Bezpečnost letu

a nic vás nezaskočí

Horkovzdušné balóny jsou statisticky nejbezpečnější dopravní prostředky, které brázdí nebe po celém světě. Balón je konstrukčně nejjednodušší letadlo a proto se u něj technické problémy téměř nevyskytují, kromě toho je pravidelně kontrolován a testován. Každých 100 hodin nebo 1 rok provozu prochází celý balón důslednou kontrolou přímo u výrobce. Před každým letem se provádí tzv. předletová prohlídka, při které pilot prověřuje letuschopnost balónu. Balón je závislý nejvíce ze všech letadel na meteorologických podmínkách.

V letním období balóny mohou létat cca od 6.00 do 9.00 hod. a od 18.00 do 21.00 hod. S ubývající intenzitou slunečního záření (podzim – jaro) se tyto intervaly posouvají blíže k poledni. Balón nelze provozovat v bouřce, dešti či sněžení, během dne za termického proudění a za silného větru. Za normálních okolností lze balón provozovat do rychlosti větru cca 4 m/s, při startu ze zástavby nebo mezi lidmi se tato hranice snižuje na 2 m/s. Pro nafouknutí balónu na místě nebo pro provozování upoutaného balónu na laně je maximální přípustná rychlost větru 1 m/s. Létání nad velkými městy je velmi náchylné na počasí. Balón potřebuje pro svůj bezpečný přelet dostatečnou rychlost, aby se spolehlivě dostal k prvnímu místu vhodnému k přistání. Případné přistání mezi domy, zahrady, vzrostlá pole a hřiště je považováno za nouzové řešení a zkušený pilot se takovýmto situacím snaží vždy vyhnout. Pilot je vždy zodpovědný za bezpečnost provozu a na jeho rozhodování závisí úspěšnost akce. Nenaléhejte tedy na svého pilota, aby letěl a neodkládal Váš let balónem na jiný termín. Pokud se rozhodne změnit místo startu nebo dokonce let zrušit, považujte to spíše za projev jeho zkušenosti a rozumu než neschopnosti, možná Vás právě ochránil před zbytečným rizikem a před nepříjemným až nebezpečným zážitkem.

Chcete-li letět s dětmi, zvažte prosím, jestli si tento zážitek dokáží užít a vydrží v koši balónu hodinový let. Určitě by měly vidět přes hranu koše ven – tzn. věk 7 let a víc (koš je vysoký 115 cm). V případě letu s dětmi je ideální některý z privátních balíčků, abyste měli koš jen pro sebe.

Přejeme Vám krásný zážitek z letu a měkké přistání!
Tým BAART

Menu